V dnešním testu jsem se zaměřil na čerstvou novinku od společnosti Eaton – zařízení xComfort Bridge. Slouží pro snadné a rychlé vytvoření chytrého domácího osvětlení snadno ovladatelného pomocí mobilní aplikace. Jaké jsou zkušenosti po několika týdnech testování?
Představení
Zařízení slouží pro ovládání stmívacích a spínacích aktorů Eaton xComfort nové generace. V současné době je tedy předurčeno pro moderní, pohodlné a jednoduché řízení osvětlení v rámci domácí sítě. Prostě jak se lidově říká, slouží pro ovládání světel z mobilu 🙂
Tato malá krabička xComfort Bridge (nesoucí označení výrobce CBCA-00/01) slouží – jak již název napovídá – jako jakési přemostění mezi světem heslem zabezpečené bezdrátové komunikace na technologii Eaton xComfort (frekvence 868 MHz) s domácí Wi-Fi sítí (Bridge se do ní však připojuje po ethernetu). Systém se jednoduše nastavuje přímo pomocí aplikace xComfortBridge, dostupné pro mobilní zařízení s OS iOS i Android.
První dojem po spuštění
Vybalíme novou jednotkou xComfort Bridge z krabičky a jdeme na to…
Stačí připojit napájení a ethernetový kabel do domácího LAN sítě a může se testovat ? Bridge nastartoval neskutečně rychle! Co bychom za podobný výkon my systémoví partneři xComfort dali i u pokročilejší řídicí jednotky SHC… Bridge je evidentně mnohem mladší zařízení využívající modernější a rychlejší jádro, navíc nemusí obsahovat tak rozsáhlý zdrojový kód. To vše se pozitivně projevuje na jeho rychlosti.
Druhý pozitivní dojem mám z designu a konceptu 4 signalizačních LED, které svými barvami dokáží signalizovat široké množství informací, takže na první pohled dokážete poznat, v jakém stavu zařízení je a co se zrovna děje.
Elegance, přehlednost, rychlost, jednoduchost, … Tak by se dala charakterizovat práce s aplikací, která je víceméně intuitivní. Opět si troufám tvrdit, že v některých ohledech je dokonce lepší než ta, kterou máme k dispozici u Smart Manageru. Potřebujete seřadit místnosti, ovládané prvky (svítidla) v nich či scény tak, jak vám nejlépe logicky vyhovuje? Žádný problém, prostě je přetažením prstem uspořádáte podle libosti a ani nemusíte nic ukládat a potvrzovat.
Rychlá kontrola provedených změn? Žádný problém – přepínání mezi záložkami (Konfigurovat / Domů / Scény) je bleskové a aplikace si pamatuje, kde jste naposledy skončili. Prostě paráda.
Přidávání prvků do systému
Přidávání prvků do systému ať již pomocí automatického párování nebo pomocí načtení čárového kódu fungovalo intuitivně. Jakmile je aktor připojen do systému, přiřadíte ho do potřebné zóny, zvolíte pro něj vhodnou ikonu a název a je hotovo.
Jednou jsem se zasekl na přidávání aktoru, který byl dříve součástí jiného systému a tím pádem byl chráněn heslem. Na tento fakt jsem ale zapomněl, takže se mi aktor nechtěl spárovat. Naštěstí i na tuto situaci výrobce myslel a aplikace chybu v párovacím režimu rovnou srozumitelně ohlásila:
Pokud přidáváte pomocí naskenování čárového kódu, systém cizí zaheslovaný aktor přidá a do prvního použití se tváří, že je vše v pořádku. Následně však zjistí, že je zaheslován, a proto ho ze systému odmaže se zobrazením chybové hlášky.
Programování scén
Při definování scén si je potřeba rozmyslet, které prvky do ní zahrnete a které nikoliv. Pokud je určitý aktor nevybrán, logicky to znamená, že při vykonání scény bude jeho stav nezměněn. V opačném případě je pro něj třeba říct, na jakou hodnotu se výstup v dané scéně nastaví. Zpočátku se totiž můžete trochu zamotat, pokud budete pro jednu místnost vytvářet více scén, kdy někdy chcete ovládat jen určitou část světel a jindy všechny.
Nezapomeňte: není třeba plýtvat limitem 6 scén povolených v systému na skupinové scény. V aplikaci máte automaticky k dispozici příchodovo-odchodovou scénu. Podobně všechny prvky přiřazené do skupiny (místnosti) můžete rychle ovládat současně přímo z domovské obrazovky. Takže scény si nechte pro rychlé přepínání oblíbených světelných kombinací.
Další vychytávky
V záložce Konfigurovat naleznete v soupisu jednotlivých Zařízení také podrobnější informace o jednotlivých aktorech. Jak je vidět na následujícím obrázku, dozvíte se aktuální teplotu aktoru (užitečné znát, pokud například zabudujete aktor přímo do svítidla, zda nedochází k jeho přehřívání) a sílu (kvalitu) signálu, s jakou spolu prvky komunikují.
Aplikace je evidentně schopna zpracovávat celé stavové věty, které přichází z aktoru. Pokud tedy například použijete aktor s měřením spotřeby, systém zpracuje a zobrazí i status Chyba zátěže. Ale to již možná zacházím do přílišných detailů…
Výpadek napájení? Žádný problém
Opakovaně jsem testoval i chování systému po restartu. Vždy došlo ke korektnímu startu včetně synchronizace stavů jednotlivých aktorů. Zpočátku jsem tomu nechtěl ani věřit, a tak jsem připravil krátké video demonstrující, že od opětovného připojení napájení lze přibližně za 30 sekund začít ovládat jednotlivé aktory a cca do minuty se systém dostane do stavu, kdy má informace o všech prvcích v síti (pro případ limitního počtu 30 aktorů by to bylo možná o trochu pomalejší – testoval jsem na šesti prvcích).
Jedinou drobnou výtku bych měl ke špatnému vykreslení dlouhých zobrazovaných stavů během čekání aplikace na start řídicí jednotky. Překryv chybové hlášky ovládacím tlačítkem se však projevuje pouze na telefonech s malým displejem – testoval jsem na iPhone SE, na větších telefonech není problém.
xComfort Bridge nebo rovnou velký systém se Smart Managerem?
Odpověď na tuto otázku si dokáže najít každý sám, pokud zná přesně své potřeby a limity řešení s Bridge. Základní parametry pro vás sepisuji, v případě vážnějšího zájmu jsem k dispozici k individuální konzultaci včetně možnosti předvedení a porovnání obou systémů.
V současné době (říjen 2019) nabízí xComfort Bridge následující možnosti:
- maximální počet zaregistrovaných aktorů v systémů: 30
- maximální počet místností: 6
- maximální počet předdefinovaných scén: 6
- limit počtu připojených klientů (mobilních zařízení): 4
- aktuálně podporované aktory: všechny spínací a stmívací prvky nové generace (v nápovědě k aplikaci se píše, že další aktory pro vytápění či stínění ZATÍM nepodporuje. Je možné, že se v budoucnu dočkáme milého překvapení)
- typ komunikace: zabezpečená, chráněná heslem
Z těchto parametrů odvozuji, že ideální cílovou skupinou je uživatel v bytě nebo domku, který chce vyřešit potřebu moderní svícení v obýváku a případně přilehlém okolí. Větší instalace nejsou vhodné jak z pohledu množstevního limitu, ale především kvůli nutnosti přímého spojení mezi zařízením xComfort Bridge a řízeným aktorem (ve velkých systémech se pracuje s přeposíláním informací mezi nimi). Ruku na srdce, výše zmíněné limity jsou pro řadu aplikací naprosto dostatečné a otevírají cestu tomuto skvělému systému do řady domácností. A stále je třeba mít na paměti, že pokud se rozhodnete systém povýšit, Bridge věnujete sousedům nebo vezmete na chalupu a zbytek komponent zaregistrujete k nové chytřejší krabičce. Pokud znáte obdobný produkt na trhu, budu rád, když se podělíte o zkušenosti s ním v komentáři pod článkem.
Závěr a doporučení
Eaton mne se svým xComfort Bridgem naprosto nadchnul. Popravdě jsem k němu přistupoval trochu s rezervou a očekával jsem řadu porodních bolestí. Opět se mi však potvrdilo, že Eaton nechrlí novinky na trh příliš rychle, ale většinou je má hned od začátku vychytané. Zprovoznění „na první dobrou“, moje testovací „psí kusy“ házející klacky pod nohy ustál také na výbornou.
Celková koncepce řešení otevřeného dalšímu rozvoji jak ze strany výrobce (postupné přidávání funkcí a rozšiřování podporovaných zařízení), tak z pohledu možnosti využití nakoupených aktorů pro případné povýšení na řízení celého domu včetně vzdáleného přístupu tomuto řešení jenom nahrává.
Pokud si chcete zařídit pohodlné a moderní ovládání světel v obýváku nebo rovnou celém bytě a hledáte systém, který si dokážete sami jednoduše zprovoznit, s xComfort Bridgem doplněným o vhodné balíčky Eaton Go Wireless rozhodně neuděláte chybu. A věřím, že dřív nebo později začnete uvažovat o rozšíření funkcionality o další prvky.
Jestliže si nejste stále jistí, zda je řešení právě pro Vás vhodné, kontaktujte mne a domluvíme bližší detaily včetně možnosti předvedení naživo. Pomocí uvedeného formuláře si u mne můžete zařízení také objednat (doporučená prodejní cena je 2.490,- Kč bez DPH). Jednotku xComfort Bridge držím SKLADEM!
Za laskavé zapůjčení zařízení k otestování děkuji Ing. Pávkovi z českého zastoupení společnosti Eaton!